KPV päätti ensimmäisen 8vs8 turnauksen upeaan mestaruuteen Ylivieskassa!
Ylivieskassa 20.9. pelattu Next year cup tarjosi mahtavaa jalkapallojuhlaa, kun KPV:n 2016-syntyneet pojat pelasivat turnauksessa kahden joukkueen voimin. Molemmat joukkueet raivasivat tiensä mitalipeleihin, kun KPV Valkoinen eteni puhtaalla saldolla finaaliin ja KPV vihreä tiukan välierätappion jälkeen pronssipeliin.
Sateinen aamu ei lannistanut pelaajien mieltä, vaan päivän ensimmäisistä peleistä otettiin heti tärkeät voitot. KPV vihreä kaatoi FC Ylivieskan musta 8-2, ja KPV valkoinen taisteli upean 1-0 voiton Vasa IFK Blå:sta. Seuraavalla kierroksella vastassa oli KPV Vihreällä TUS (4-0) ja KPV Valkoisella FC Ylivieskan keltainen (8-1). Alkusarjassa molemmat KPV:n joukkueet näyttivät hienoa syöttelypeliä ja pelasivat yhdessä joukkueena. Palloa liikutettiin rohkeasti laidasta laitaan ja tilanteet pelattiin huolellisesti loppuun. Päivän lounaspöydässä kuului jo supinaa KPV:n joukkueiden välisestä finaalista, ja kaikki tiesivät sen olevan mahdollista. Peli oli kulkenut päivän ajan niin hienosti. Valmennus painotti kuitenkin keskittymistä yhteen tilanteeseen kerrallaan, eikä liikaa mietitä pelien lopputulosta. Alkusarjan viimeisissä peleissä oli panosta. KPV Vihreälle päivän viimeisessä pelissä vastaan asettui aina kova ja voitontahtoinen Vasa IFK. Tällä kertaa joutui KPV taipumaan, vaikka taistelu olikin valtaisaa ja pelaajat antoivat kentällä kaikkensa. Peli lopulta 4-1 Vaasalle, ja pronssipeli kutsui. KPV Valkoinen puolestaan jatkoi vakuuttavaa ja päättäväistä työskentelyä. Haapajärven kiilat kaadettiin 11-0 ja finaalipaikkaa juhlittiin jo railakkaasti.
Mitalit jaettaisiin siis KPV:n ja Vasa IFK:n kesken.
Mestaruusottelusta muodostui trilleri. Pelin taso oli valtavan kova ja maalitilanteita oli molemmilla joukkueilla vähän. Tasaista vääntöä jatkettiin koko 30min. IFK oli 2-1 johdossa vielä 28min pelin kohdalla, kunnes KPV tasoitti pelin härkäpäisen hyökkäyspään paineistuksen kautta. Tuomarin vihellettyä pilliin Ylivieskan ravirata hiljeni. Mestaruus ratkaistaisiin rangaistuspotkuilla. Pronssiottelun pelanneet IFK:n ja KPV Vihreän pelaajat saapuivat kannustamaan omiaan ja elämään mukana omien joukkuekavereidensa suurta hetkeä. Rangaistuspotkujen tehot olivat kovia. Maalivahdit jätettiin kerta toisensa jälkeen nuolemaan näppejään, kun molempien joukkueiden pelaajat pistivät verkkoa tötterölle tarkoilla vedoillaan. Viides IFK:n veto karkasi napsun leveäksi, minkä jälkeen ratkaisu oli KPV:n käsissä. Hermot pysyivät kylminä ja Nooa Vuorela niittasi viimeisen vedon varmasti maaliin. Juhlat olivat valmiit alkamaan. KPV Valkoinen voitti ensimmäisen mestaruutensa 7-6. Kaikki KPV 2016-poikien 17 turnauksessa mukana ollutta poikaa ryntäsivät kentälle voitonjuhliin. Edes pronssipelin kirvelevä 6-2 tappio ei enää tuntunut pahalta, sillä koko joukkue oli niin iloinen mestaruudesta.
Hieno päätös kaudelle 2025.
22.09.2025 09.05 | KPV P2016 Next year cup 2025 mestaruuteen |
16.06.2025 20.59 | Joukkueen vaatetuksen tilauslomake |
07.03.2025 12.31 | Uuden pelaajan ilmoittaminen joukkueeseen |
03.12.2024 15.36 | Ohjeistus uudelle pelaajalle |