KPV:n edustusjoukkuetta valmentaneet Goncalo Pereira ja Joao Pires jatkavat nousukiidossa olevaa uraansa FC Lahden valmentajina.
Asiat lähtivät lentoon joulunalusviikolla, kun FC Lahti lunasti Pereiran sopimuksessa olleen ja joulukuun loppuun ulottuneen ulosostopykälän. KPV saa valmentajakaksikosta korvauksen.
Joni Sorvojan ja Patrick Byskatan rakentama KPV:n vuoden 2024 joukkue oli kovaa tekoa, vaikka viimeinen silaus kaivatusta noususta jäikin uupumaan. Joukkueesta kuitenkin noustiin ylemmille tasoille mies kerrallaan. Keskikentän pohja Abraham Okyere ja topparit David Silva ja oma kasvatti Arop Ring siirtyvät liigajoukkueisiin. Valmentajat Pereira ja Pires puolestaan siirtyvät liiganousua kaudella 2025 tavoittelevan FC Lahden ryhmään.
KPV on ryhtynyt kiireellä töihin uuden valmentajan rekrytoimisen kanssa. Sorvoja ja Byskata käärivät hihansa, ottivat luurit käteen ja alkoivat selvittää uutta valmennusta. Neuvotteluja on jo käyty usean kandidaatin kanssa, ja kiinnostusta Kokkolaan tuntuu olevan.
KPV kiittää portugalilaiskaksikkoa hienosta kaudesta 2024 ja toivottaa menestystä jatkoon!
10.09.2025 15.40 | Seuran järjestämiä koulutuksia syksylle 2025. |
10.09.2025 15.31 | Matias Moilanen mukana U16 Future -maajoukkueessa ja Kuortaneen yhteisalueleirillä |
03.09.2025 13.03 | Edustuksen syksyn ohjelma julkaistu |
01.09.2025 15.19 | Frida Lindholm vieraili kasvattiseurassaan ja innosti nuoria pelaajia |
01.09.2025 11.26 | Syyslomalla järjestetään KPV syysleiri 1 ja 2 Kippari-hallin tiloissa! |
29.08.2025 15.15 | Kiitos Seco Sani |