2
ELO
18.30
Edustus, Kakkonen Pohjoinen

AC Kajaani - KPV   0 - 2

Kajaani

KPV karkumatkalle FC YPA:n kanssa

Sunnuntai illassa Kajaanissa nähtiin tiukka vääntö AC Kajaanin ja KPV:n välillä. Tällä kertaa vei KPV ottelun lopulta 2-0 Henri Myntin ja Matthew Mendyn osumilla.

Kajaanin liikuntapuiston kova tekonurmikenttä toi omat haasteensa ottelun kulkuun, kun pallo saattoi ottaa yllättäviäkin suuntauksia pompuista.

Ottelu ei ollut ehtinyt vanheta kun 7 minuuttia, kun KPV sai toisen kulmapotkunsa. Teemu Mäen antama potku löysi maalin edustalla olleen Bright Ihionun. Ihionun yritys lähietäisyydeltä kimpoi maalivahti Markus Oksmanin kautta suoraan Myntille. Myntti joutui hieman kurottaan jalallaan palloon, mutta sai potkuunsa sen verran voimaa että pallo kantautui maaliin asti. Vain pari minuuttia maalin jälkeen joutui Myntti jälleen venyä, tällä kertaa peittääkseen AC Kajaanin laukauksen. Liike oli liikaa jo valmiiksi kipeytyneelle nivuselle ja Myntti jätti kentän välttyäkseen enemmältä vahingolta. Myntin tilalle kentälle vaihdettiin Petteri Jokihaara. Yankuba Ceesay otti topparin paikan ja Jokihaara Ceesayn paikan keskikentältä.

Vaihdon jälkeen peli oli hieman sekavaa ja hakemista, mutta pikkuhiljaa ote siirtyi KPV:lle. Useasta hyvästä kulma- ja vapaapotkusta huolimatta ei löytynyt ratkaisijaa maalinsuulla ja puoliajalle mentiin 0-1 johdossa.

Toiselle puoliajalle tuli AC Kajaani vahvemmin mukaan ja loi painetta KPV:n päätyyn.Tasoitusmaali lejui jopa ilmassa, mutta KPV:n onneksi ei AC Kajaanilta löytynyt maalintekijää. KPV teki ottelun toisen vaihtonsa 58. minuutilla, Akil DeFreitaksen tilalle oikeaan laitaan tuli Ville Huuhka. Samalla KPV pääsi jälleen tasoittamaan pallohallintaa. 61.minuutilla Huuhkaa rikottiin laidallaan vapaapotkun arvoisesti. Mäen kierteinen potku löysi takatolpalta Mendyn, jonka kova pusku suuntasi pallon ylänurkkaan.

Kymmenen minuuttia myöhemmin otti AC Kajaanin Samsonia Kakhaber toisen keltaisen kortin. Yhden miehen ylivoimalla pääsi KPV hieman niskan päälle, vaikka AC Kajaani saikin luotua muutaman tilanteen KPV:n maalille. Ongelmaksi AC Kajaanille illan ottelussa muodostui puute maalintekijästä.

Täten otti KPV mukaansa kotimatkalle kolme pistettä ja eroa sarjassa kolmantena olevaan OPS:n jo 11 pistettä.

Ottelun parhaina palkittiin omilla pysteillä KPV:sta keskikentän haltuun ottaneet Patrick Byskata ja Aki Sipilä.

Seuraavaksi mittelöidään Kokkolan herruudesta, kun KPV kohtaa keskiviikkona 5.8. GBK:n keskuskentällä klo 18.30 alkaen. Foreca lupailee hellettä, joten aurinkolasit nenälle ja katsomoon nauttimaan pelistä paikan päälle!

Tilastot
AC Kajaani

0 - 2

(0-1)
7'MaaliMyntti Henri
11'Vaihto ulosMyntti Henri
11'Vaihto sisäänJokihaara Petteri
33'VaroitusDeFreitas Akil
40'VaroitusRauhala Timo
58'Vaihto ulosDeFreitas Akil
58'Vaihto sisäänHuuhka Ville
61'MaaliMendy Matthew
61'MaalisyöttöMäki Teemu
81'Vaihto ulosPalosaari Kim
81'Vaihto sisäänHeiermann Harri
90'Veikkaustähdet **Byskata Patrick
90'Veikkaustähdet ***Sipilä Aki

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista

KPV:n Juniorit Ry


KPV Klubi

Antti Chydeniuksenkatu 71

67100 Kokkola