Suostumus henkilötietojen käsittelyyn
22.12.2017 14:35 Uutiset / Pääsivusto

Suomen Palloliiton ohje seuroille

EU-direktiivin mukainen tietosuoja-asetus otetaan käyttöön Suomessa vuoden 2018 aikana. Tästä syystä kaikkien pelaajien on annettava suostumus tietojensa käsittelyyn seurassa.

Palloliiton ohje seuroille löytyy alla olevasta linkistä:

https://www.palloliitto.fi/jalkapalloperhe/palvelut-seuroille/seuran-kehittaminen/eun-tietosuoja-asetus-gdpr 

Alla olevasta linkistä avautuu
suostumuslomake henkilötietojen käsittelyyn Palloliitossa  (pelipaikka)

Suostumus henkilötietojen käsittelyyn

Jokaisen pelaajan on palautettava lomake täytettynä seuraan ennen pelipassien hankkimista, ellei ole sähköisesti antanut suostumusta
itse pelipaikassa, (jos käyt itse suostumuksen antamassa, ilmoitus siitä ennen passien hankinnan ajankohtaa)seura hankkii pelipassit ja välittää suostumuksen jokaisen pelaajan osalta Palloliittoon. Huomioikaa että alle 16-vuotiailta vaaditaan myös huoltajan tiedot, 16 vuotta täyttäneet antavat luvan itse.

Tämä suostumus koskee ainoastaan Palloliiton tarvitsemaa tietoa, seuran sisäiset suostumukset eri lomakkeella. Näitä lomakkeita täytetään joukkueiden sisällä jaettavissa lomakkeissa, jotka tulevat täytettäviksi seuran tarvitsemaa tietoa varten, mistä selvitys myöhemmin tulevassa tietosuojaselosteessa.

Käytännössä KPV:ssa joukkueenjohtajat keräävät joukkueissaan paperiset suostumukset jokaiselta pelaajalta. Suostumukset toimitetaan seuran pelipaikkasihteerille, joka lisää yksittäin jokaisen suostumuslomakkeen pelaajan sivulle pelipaikkarekisteriin. Vasta tämän jälkeen voidaan ostaa pelipassi ja mahdollinen vakuutus. 

 

 

 


   
Lisää uutisia
Kokkolan Pallo-Veikot
«  Heinäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Anmälningar/Ilmoittautumiset
Kategoriat