KPV naiset tositoimissa 10 vuoden jälkeen
8.6.2021 7:48 Uutiset / Naiset

Tällä ryhmällä lähdettiin taas naisten sarjoihin

KPV:n naisten pelit KPV:n väreissä ehtivät olla tauolla kymmenen vuotta ennen kuin ottelut taas käynnistyivät KPV:n nimissä. Edellisen kerran KPV:n nimissä pelattiin vuonna 2010 SM-sarjaa. Seuraavana vuonna naisten sarjatoimintaa jatkettiin uuden yhdistyksen Kokkola Futis 10:n nimissä ja kaikki KPV:n pelaajat siirtyivät uuden yhdistyksen kirjoille. Viime vuosina yhteistyötä on tehty IK Myranin kanssa Ykkösen ja SM-sarjan tasolla. Viime vuonna kuitenkin Myran lopetti naisjoukkueen ylimmällä tasolla.

KPV:lla on tulossa useita lahjakkaita tyttöjen ikäluokkia. Seuran tehtävän mukaisesti KPV haluaa tukea nuoria saavuttamaan oman pelaajahuippunsa. Seura päätti syksyllä 2020 naisjoukkueen perustamisesta sarjatoimintaan.

Maanantaina 7.6 oli vihdoin ensimmäisen sarjaottelun vuoro. Naisten kolmosessa vastustajana oli Nivalan FC-92. Lopputulos kirjattiin lukemin 10-3. Jonna Korkiakangas teki viisi maalia, Tia Leskinen kolme, Vilma Känsälä yhden ja Emma Skähl yhden.

Seuraava ottelu on Pietarsaaressa 16.6 FC Unitedia vastaan.


   
Lisää uutisia
Kokkolan Pallo-Veikot
«  Lokakuu   »
Kategoriat